Ana sayfa > Kadromuz > Av. Arb. Sevgi ESEN

Av. Arb. Sevgi ESEN
Av. Arb. Sevgi ESEN

Kalem Arabuluculuk Merkezi Koordinatörü & Uzman Arabulucu

Kayseri Pınarbaşı doğumlu Sevgi ESEN; ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Kayseri, üniversite tahsilini ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Halen Kayseri Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık yapmaktadır.

Genel hukuk konuları dışında İş Hukuku ve Ticaret Hukuku, Konkordato ve İflas Hukuku konularında uzmanlık çalışmaları bulunmaktadır. Bugüne kadar birçok şirketin, bankanın, sendikanın hukuk müşavirliğini yapmıştır.

Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak ( Resmi ) arabulucu sıfatıyla Kayseri ve çevresinde hizmet vermiştir.

1974-1980 yılları arasında ise Kayseri Belediyesi Meclis Üyeliği, Encümen Üyeliği, Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 1999 tarihinde Kayseri’nin ilk seçilmiş kadın milletvekili olarak 21.Dönem milletvekilliği yapmıştır.

Ülkemizi yurt içinde ve yurt dışında temsil etmiştir. Türk Medeni Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Türk Borçlar Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Avukatlık Kanunu ve birçok kanunun hazırlanmasında ve çıkarılmasında aktif görevler almıştır. Ayrıca TBMM Adalet Komisyonu ve Anayasa Komisyonu Üyeliği yapmıştır.

2008 yılından bu yana Tüv-Türk Kayseri Araç Muayene İstasyonları A.Ş. Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Halen Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığına bağlı olarak Uzman Arabulucu Avukat olarak Kalem Arabuluculuk Merkezi’nde görev yapmaktadır.

Trafik kazasında eşi Doktor Nahit Esen’i kaybeden Sevgi ESEN, 4 çocuk sahibidir.